Zásady bezpečného nákupu na internete
Nebojte sa nákupu na internete! Prečítajte si zásady a vyhnete sa nepríjemnostiam.
1. OVERTE SI E-SHOP (PREDÁVAJÚCEHO)
a) Pozrite si kontaktné informácie. Každý poctivý e-shop musí mať uverejnené:
- názov e-shopu, obchodné meno a sídlo predajcu / poskytovateľa služieb
- IČO, DIČ a IČ DPH, ak je platiteľom DPH
- e-mailovú adresu
- telefónne číslo
- označenie registra, ktorý ho zapísal a číslo zápisu
- názov a adresa orgánu dozoru alebo dohľadu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha
b) Nesmú taktiež chýbať informácie, ktoré by mali byť na viditeľnom mieste:
- ako nakupovať
- možnosti platby
- poštovné náklady
- dodacie podmienky
- obchodné podmienky
- reklamačné podmienky
- ochrana osobných údajov
- poučenie o právach spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy
c) overte si predávajúceho
Predávajúceho si môžete overiť na www.orsr.sk alebo ma www.zrsr.sk. Tam zistíte či uvedená firma naozaj existuje. Pokiaľ na stránke nie je uvedená firma, ktorá e-shop prevádzkuje, choďte rýchlo z toho e-shopu preč.
d) recenzie
Prečítajte si recenzie na daný e-shop. Vyskúšajte napríklad Heureku, Facebook alebo Google. Ak prevládajú pozitívne recenzie, je to v poriadku. Ak prevládajú objektívne negatívne recenzie, hneď choďte preč. Ak nenájdete žiadnu recenziu, je to taktiež podozrivé, aj keď môže ísť aj o nový e-shop, ale každý nový e-shop je ešte neprečítaná kniha, tak treba byť opatrný. Pre istotu neplaťte dopredu za objednaný tovar. Na škodu nie sú ani fotky spokojných zákazníkov, ak to povaha sortimentu umožňuje ako napríklad pri večerných a spoločenských šatách.
e) dajte aj na vizuálnu stránku e-shopu
Poctivý obchodník si dá záležať, aby e-shop vyzeral naozaj dobre a bol prehľadný. Neverili by ste koľko peňazí a času stojí dobre vyzerajúci a prehľadný e-shop. Ak e-shop vyzerá amatérsky, radšej choďte hneď preč. Nestojí Vám to za to. Ani, keď je cena akokoľvek nižšia. Naozaj. Ak Vám aj tovar príde, riskujete, že ak ho budete chcieť reklamovať alebo vrátiť, nastanú problémy.
f) aktivity e-shopu
Kvalitný a poctivý e-shop funguje aj na sociálnych sieťach. Pozrite si aktivity hlavne na Facebooku. Kedy bol posledný príspevok? Ak v priebehu týždňa, tak to vyzerá dobre. Koľko má e-shop "Páči sa mi to"? Ak je to v tisícoch, môžete pokračovať. Ak je e-shop aj na Google+, Instagrame, Pintereste a Twitteri, tak sú to dobré body navyše.
g) vyskúšajte komunikáciu s e-shopom
Ak bude predajca reagovať na Vaše textové otázky promptne, to je do 24 pracovných hodín, môžete pokračovať. Ak sa aj dovoláte, ste na dobrej ceste.
2. KAMENNÁ PREVÁDZKA / SHOWROOM
Uprednostite e-shop, ktorý má aj kamennú prevádzku / showroom. Nenechajte sa nachytať textom ako "máme nízke ceny pretože nemáme žiadnu prevádzku". Ono je to síce pekné, pretože prevádzkové náklady na obchodník skutočne menšie, ale vedzte, že e-shop môže byť zrušený z minúty na minútu. Podvodník si nedá prácu s prevádzkovaním kamennej prevádzky / showroomu.
3. SÍDLO
Uprednostňujte internetové obchody registrované v EU, ktoré sa riadia EU legislatívou a spadajú pod jurisdikciu EU. Ak pri nákupe identifikujete porušenia zákonov, môžete sa obrátiť na obchodnú inšpekciu, ktorá po preverení relevantných informácií zjedná v prípade potreby nápravu. V prípade nákupu v zahraničných internetových obchodoch mimo EU sa predajný proces vrátane uplatňovania reklamačných práv za zodpovednosť za vady uskutočňuje podľa právnych predpisov platných v krajine, kde je internetový obchod registrovaný. Nezabúdajte na to!
4. MOŽNOSTI PLATBY
Nikdy neplaťte pri prvom nákupe dopredu. Ak e-shop ponúka iba platbu dopredu a niečo z vyššie uvedeného bolo porušené, radšej nakúpte inde. Verte, že Vám to za to nestojí. Hlavne, keď ten istý produkt má e-shop, ktorý spĺňa všetky kritériá. Hoc aj keď je to o nejaké to euro drahšie.
5. OBRÁZKY
Obrázky pri produktoch sú veľmi komplikovaná záležitosť hlavne pri spoločenských a svadobných šatách a v podstate celkovo pri móde. Určite dbajte na to, aby boli pri produktoch reálne fotky. Ak to nie je z fotky alebo popisu produktu jednoznačné, radšej sa opýtajte predajcu. Určite sa nedržte farby. Je dobré vedieť, že aj keď sa jedná o reálnu fotku, farba nemusí presne korešpondovať s reálnou farbou. Môže za to okrem iného napríklad kvalita Vášho monitora. Keď vidíte ružovú, určite to bude ružová, ale môže byť o stupeň tmavšia alebo bledšia. Ak máte presné požiadavky na farbu, radšej navštívne klasickú prevádzku.
ZÁVER
Ak e-shop spĺňa všetky zásady, na 99,99% Vás predajca neokradne a neoklame. Vedzte, že aj keby ste boli s produktom náhodou nespokojný, za normálnych okolností môžete tovar vždy vrátiť a to do 14 dní. Len si dajte pozor na výnimky ako napríklad produkt na mieru. Osobne ručím za to, že ak pri prvom nákupe sa budete držať spomínaných zásad, neprídete o peniaze.
Komentáre
Ešte žiadny komentár.
Zanechajte komentár